Steam Oyun Paylaşımı (Aile Paylaşımı) Nasıl Yapılır? 2024

BlackFoaL

Etkileşim Canavarı
Authorized-Member
Katılım
3 Ay 22 Gün
Steam Oyun Paylaşımı (Aile Paylaşımı) Nasıl Yapılır 2024.png

Steam oyun paylaşımı veya aile paylaşımı, dijital eğlence dünyası için önemlidir. Steam içerisindeki kütüphanede aile paylaşımı yaparak çeşitli oyunları bir arkadaşınız ile paylaşabilirsiniz. Aile deneyimini arkadaşlarınızla paylaşarak belirli sınırda kişiler ile listenizi ortak olarak kullanabilirsiniz.

Steam Oyun Paylaşımı Nedir?​

Steam oyun paylaşımı, aynı bilgisayar veya cihaz üzerinde bulunan farklı Steam hesapları arasında oyun kütüphanelerinin paylaşılmalıdır. Bu sayede, aynı bilgisayarı kullanan aile üyeleri veya arkadaşlar, birbirlerinin oyunlarını oynayabilirler.

Steam oyun paylaşımı ile birinci şahıs kendi Steam hesabındaki oyunları ikinci kişiyle paylaşır. İkinci kişi, bu oyunları kendi hesabı üzerinden oynayabilir. Ancak, paylaşılan oyunlar aynı anda sadece bir kişi tarafından oynanabilir. Bu özellik, aynı oyunu birçok kişiye satın almak yerine, aile içinde veya yakın arkadaşlar arasında oyunların ekonomik bir şekilde paylaşılmasına olanak tanır

Paylaşılan bir oyun, aynı anda sadece bir kişi tarafından oynanabilir. Paylaşılan oyunun sahibi, oyunu oynadığında diğer kişi oyunu oynayamaz. Oyunu satın alan kişi, paylaştığı oyunlardan herhangi birini istediği zaman oynayabilir. Paylaşılan oyunun sahibine esneklik sağlar.

Steam Aile Paylaşımı Nasıl Yapılır 2024?​

Steam aile paylaşımı, Steam kullanıcılarına oyun kütüphanelerini aileleri veya yakın arkadaşlarıyla paylaşma imkanı sunan bir özelliktir; bu sayede ekonomik ve sosyal bir oyun deneyimi elde etmek mümkün hale gelir. Özelliği aktif edebilmek için Steam içerisinden birtakım ayarları yapmak gereklidir.

Steam’de oyunları birlikte oynayabilmek için aile paylaşımı nasıl yapılır?

 • Steam hesabınıza giriş yapın ve hesap oturum açma adımlarını tamamlayın.
 • Steam ana sayfasında, ekranın sağ üst köşesinde bulunan 'Profil' resminize bir kez tıklayın.
 • Profil sayfanıza geldiğinizde, en üstte yer alan nickinize bir kez tıklayın.
 • Açılan menüde, aşağıya yönlü oka tıklayarak yarım ekran menüsünü açın. Ardından 'Hesap Detayları' yazısına tıklayın.
 • "… Kullanıcının Hesabı" yazan kısımdan aşağıya doğru kaydırın ve 'Aile Ayarları' bölümünü bulun.
 • Aile Kütüphanesi Paylaşımını Yönet' kısmından 'Aile Görünümü'nü Yönet' kısmına tıklayın.
 • 'Aile Görünümünü Ayarla' kısımlarından Kütüphane içeriği ve Çevrimiçi içerik ve özellikler kısımlarını doldurun ve 'İleri' tuşuna basın.
 • Pin almanız için Steam size e-posta doğrulaması isteyecektir. Bu adımları takip edin ve e-posta doğrulamasını tamamlayın.
Steam’de aile paylaşımı ayarları yaparak aile üyeleriniz veya arkadaşlarınızla oyunlarınızı paylaşabilir ve birbirinizin oyunlarını oynayabilirsiniz.

Steam Aile Paylaşımı Süreli Mi?​

Steam aile paylaşımı en fazla 5 hesap ve 10 cihaz ile sınırlıdır ve 90 gün sürelidir. İptal edilen hesaplar ve cihazlar, bu limiti aşmamanız konusunda özenle kontrol edilir.

Paylaşım sistemi, 90 günlük bir süre içinde tek seferlik olmak üzere en fazla 5 hesap ve 10 cihaza izin verir. Yani, bir kullanıcı 90 gün içinde yalnızca 5 farklı Steam hesabına ve 10 cihaza oyunlarını paylaşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise, bu hesap veya cihaz sayısını aştığınızda, iptal edilmiş hesaplar veya cihazlar da bu sınıra dahil edilir.

Örneğin, 6 hesabı paylaşmak istiyorsunuz ve 5 hesap zaten dolu. Bir hesabı sildiğinizde, yeni bir hesap ekleyemezsiniz çünkü iptal edilen hesaplar da bu sınıra dahil edilir. 90 günlük süre içinde 10 cihaza kadar Steam Aile Paylaşımı sınırı olduğundan, bu örnekte belirtilen ilerlemeyle herhangi bir sorun yaşamamanız önemlidir.

Steam Aile Paylaşımı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?​

Steam aile paylaşımını devre dışı bırakmak, oyun kütüphanenizi paylaştığınız cihazları sınırlamak veya değiştirmek istediğinizde önemli bir adımdır. Steam hesabınıza giriş yaparak, oyun kütüphanenizi kontrol etmek ve paylaşım ayarlarını düzenlemek oldukça basit bir süreçtir. 90 gün süreyi bekleyerek steam aile paylaşımı devre dışı bırakılabilir veya süre beklemeden kullanıcı değişimi yapılabilir.

Steam’de aile paylaşımı devre dışı bırakma işlemi;

 • Steam web sitesine giriş yapın ve hesabınızda oturumu aktifleştirin.
 • Ana sayfa ekranının sağ üst köşesinde bulunan kullanıcı adınıza bir kez tıklayın.
 • Açılan menüde, kullanıcı adınıza tıklayarak açılan yarım ekran menüsünde 'Hesap Detayları' kısmına bir kez tıklayın.
 • Kullanıcı adınızla ilişkili hesap sayfanızı en aşağıya doğru kaydırdığınızda 'Aile Ayarları' bölümünü bulun.
 • 'Aile Ayarları' bölümünden 'Aile Kütüphanesi Paylaşımını Yönet' alanına tıklayın.
 • Bu alanda bağlı olan cihazları kontrol edin. Devre dışı bırakmak istediğiniz cihazın üzerine tıklayarak onu engelleyebilirsiniz.
Steam aile paylaşımı veya oyun paylaşımı ile keyifli bir dijital ortam yaratabilirsiniz.
 
Geri
Üst