Misafir izleme sınırlıdır.

Nvıdıa Blackwell Platform: Yeni Bir Bilgi İşlem Çağının Başlangıcı

NVIDIA-GB200-NVL72.jpg


NVIDIA, günümüzde bilgi işlem dünyasını sarsacak bir dönüşümün kapısını aralıyor. NVIDIA'nın Blackwell platformu, yapmış olduğu versiyonlara kıyasla %25 daha az maliyet ve enerji tüketimiyle, trilyon parametre ölçekli yapay zeka modellerinde gerçek zamanlı oluşturucu ve yapay zekanın oluşturulmasına ve çalıştırılmasına olanak tanıyor. Bu platform, NVLink ve Dayanıklılık Teknolojileri gibi özellikleriyle, yeni nesil bilgi işlem sistemlerine güç vermekte.

Yapay zeka, veri işleme ve mühendislik simülasyonu gibi alanlarda devrim yaratacak NVIDIA Blackwell platformuyla tanışın. Bu platform, bilgi işlem dünyasında bir dönüm noktası olmaya bence aday.

Blackwell GPU: Yeni Bir Devrim​

Blackwell GPU mimarisi, endüstri standartlarını yeniden tanımlamakla birlikte Yüksek hızlı veri işleme, mühendislik simülasyonu, ve yapay zeka gibi alanlarda çığır açacak altı dönüştürücü teknolojiyede beraberinde sunuyor.

Dünyanın En Güçlü Çipi​

Blackwell mimarisi GPU'ları, özel olarak geliştirilmiş 4NP TSMC işlemi kullanılarak üretiliyor. Bu çipler, 208 milyar transistörle donatılarak, sektörün şuan için en güçlü çiplerden birini oluşturuyor. Ve ayrıca İkinci Nesil Dönüştürücü Motoru sayesinde NVIDIA'nın gelişmiş dinamik aralık yönetimi algoritmalarıyla beslenen Blackwell, yeni mikro-tensor ölçekleme desteği sayesinde hesaplama ve model boyutlarını ikiye katlayacak.

NVLink​

NVIDIA NVLink'in en son iterasyonu, çok trilyon parametre ve uzmanlık karışımı yapay zeka modelleri için performansı hızlandırıyor. Yüksek hızlı iletişimi sayesinde en karmaşık LLM'leri bile sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor.

RAS Motoru​

Blackwell destekli GPU'lar, güvenilirlik, erişilebilirlik ve hizmete uygunluk için özel bir motor içeriyor. AI tabanlı önleyici bakım kullanarak sistem süresini maksimize eder ve büyük ölçekli AI dağıtımları için kesintisiz çalışma sağlar. Ve böyleliklede gelişmiş gizli hesaplama yetenekleri, performansı düşürmeden AI modellerini ve müşteri verilerini korumaktadır. Gizliliğe duyarlı endüstriler için kritik olan yeni yerel arayüz şifreleme protokollerinide destekler.

Sıkıştırma Motoru​

Veritabanı sorgularını hızlandıran bir sıkıştırma motoru, veri analitiği ve veri bilimi alanlarında en yüksek performansı sağlar.

NVIDIA GB200 Grace Blackwell Süper Çipi, güçlü performansıyla bilgi işlem dünyasına yeni bir boyut kazandırıyor. İki NVIDIA B200 Tensor Core GPU'sunu NVIDIA Grace CPU'ya ultra hızlı NVLink çipine bağlar.

Ve son bu konudan bahsedecek olursak NVIDIA Blackwell platformu, bilgi işlem dünyasında devrim yaratan bir dönüşümün işaretini veriyor. Bu yenilikçi teknolojiler, gelecekte birçok endüstride dönüşümler yaratacak ve yapay zeka, veri işleme ve mühendislik simülasyonu gibi alanlarda çığır açacak.

 
Geri
Üst