Misafir izleme sınırlıdır.

Steam Aileleri Ile Tanışın: Oyun Paylaşımında Yeni Bir Dönem

KS4XES

Etkileşim Canavarı
Authorized-Member
Kredi
0
Merhaba! Bugün Steam beta istemcisinde bulunan Steam Aileleri özelliğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Steam Aileleri, aile ile ilgili yeni ve mevcut özelliklerin bir koleksiyonudur. Bu özellik, ailenizin hangi oyunlara erişebileceğini ve ne zaman oynayabileceğini aynı yerden kontrol etmenize olanak tanır.

Steam Aileleri Nedir?​

Steam Aileleri, aileler için tasarlanmış yeni bir özellik koleksiyonudur. Bu özellik, bir aile içindeki üyelerin oyun kütüphanelerini paylaşmalarını ve yönetmelerini sağlar. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarının oyun erişimini ve oyun sürelerini kontrol etmelerine imkan tanır.

Bir Steam Ailesi Oluşturmak​

Başlamak için bir Steam ailesi oluşturabilir ve ardından en fazla 5 aile üyesini davet edebilirsiniz. Ailenizi Steam istemcinizden, mobil cihazınızdan veya internet tarayıcınızdan yönetebilirsiniz.
9f479079df1044c3c65d470c5fceb7ab2dd5ac04.png


Aile Paylaşımı​

Aile Paylaşımı, bir Steam ailesine katıldığınızda, aile üyelerinizin paylaşılabilir tüm oyunlarına otomatik olarak erişim kazanırsınız ve onlar da sizin kütüphanenizdeki paylaşılabilir oyunlarınıza erişebilirler. Bu özellik, aile üyelerinin çevrimiçi olarak başka bir oyun oynuyorken bile diğer aile üyelerinin kitaplıklarındaki oyunları oynamasına olanak tanır.
024a06f7b503c5ae8f9442ac521e06b9c9bc21e8.png


Ebeveyn Kontrolleri​

Ebeveyn Kontrolleri, ebeveynlerin çocuklarının Steam'de hangi oyunları oynayabileceğine ve ne zaman oynayabileceğine dair sınırlar koymasına olanak tanır. Bu özellik sayesinde, çocuklarınızın oyun erişimini kontrol edebilir ve aktivitelerini takip edebilirsiniz.
4bb9e5264d5469ca66b067d3ff6efda0bf5b20d5.png


Çocuklardan Gelen Satın Alma Talepleri​

Steam Aileleri, çocuk hesaplarının aile içindeki bir yetişkinden alışveriş sepeti için ödeme yapmasını isteyebileceği yeni bir ödeme seçeneği sunar. Bu sayede, çocuklarınızın isteklerini yönetmek ve güvenli bir alışveriş ortamı sağlamak daha kolay hale gelir.
38247dc95b29ab5be87711d09c5dfe09232361c4.png


Steam Ailesi Betasına Katılmak​

Yeni Steam Aileleri özelliğini test etmek için Steam Aileleri betasına katılmanız gerekecek. Davet edeceğiniz tüm aile üyelerinin de beta sürümüne katılması gerekecek.
Katılmak için,
Steam istemcisinde Ayarlar menüsünden "Steam Family Beta"yı seçmeniz yeterlidir.
8f34ea5084105a298055ee49098b4659cb54b0f8.png

Aile Paylaşımının Avantajları​

Aile Paylaşımı, aile üyelerinin oyun kütüphanelerini paylaşarak daha geniş bir oyun yelpazesine erişim sağlar. Ayrıca, aile üyeleri arasında oyun deneyimlerini paylaşma ve birlikte oyun oynama imkanı sunar.

Ebeveyn Kontrollerinin Önemi​

Ebeveyn Kontrolleri, çocukların oyun erişimini kontrol etme ve oyun sürelerini yönetme konusunda ebeveynlere güç verir. Bu özellik, çocukların güvenli ve dengeli bir oyun deneyimi yaşamalarını sağlar.

Güvenli ve Kontrollü Oyun Deneyimi​

Steam Aileleri, ailelerin çocuklarının oyun deneyimlerini güvenli ve kontrollü bir şekilde yönetmelerine olanak tanır. Bu özellikler sayesinde, aileler çocuklarının oyun alışkanlıklarını izleyebilir ve gerektiğinde müdahale edebilirler.

SSS
Ailelerin çok farklı yapıda ve genişlikte olabileceğinin farkındayız ancak Steam aileleri özelliği en fazla 6 yakın aile üyesini içerecek şekilde tasarlandı.
Bu nedenle, bu özelliğin kullanımına bağlı olarak, Steam Ailesi üyelik gereksinimleri veya üye sayısı, kullanımı beklentiler doğrultusunda tutmak için zaman içinde değişebilir.
Steam Aileleri birinci dereceden ailenizi kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Hayatta meydana gelebilecek büyük değişiklikler sonucu evinizde yaşayan kişiler değişebileceğinden, bir gün yeni bir Steam ailesine katılmanız gerekebilir. Yetişkinler istedikleri zaman aileden çıkabilirler ancak yeni bir aile oluşturmak veya yeni bir aileye katılmak için önceki aileye katıldıkları tarihten itibaren 1 yıl beklemeleri gerekecek.
Steam ailesindeki çocuklar kendi başlarına aileden çıkamazlar ve ailedeki bir yetişkin veya Steam Destek tarafından çıkarılmaları gerekir.
Bir aile üyesinin aileden çıkması nadir bir durum olduğundan, Steam ailesinin her üye yerinin yeni bir üyenin o yere eklenmesi için bir yıllık bekleme süresi vardır.
Evet, yetişkin aile üyeleri herhangi bir aile üyesini Steam ailesinden atabilir.
Bir Steam ailesinin oyunları nasıl paylaşabileceğine dair bir örnek verebilir misiniz?
Elbette! Diyelim ki 4 kişilik bir ailedesiniz ve bir adet Portal 2 kopyasına ve bir adet Half-Life kopyasına sahipsiniz. Herhangi bir zamanda bir üye Portal 2, diğeri ise Half-Life oynayabilir. Eğer iki kişi aynı anda Portal 2 oynamak istiyorsa, aileden bir başkasının oyunun bir kopyasını satın alması gerekecek. Bu satın alma işleminden sonra ailede Portal 2'nin iki kopyası olur ve herhangi iki üye, oyunu aynı anda oynayabilir.

Bu örnekte, aileniz ikinci bir kopya satın almamayı seçtiyse, aile üyenizin Portal 2 oynamayı bitirmesini beklerken kütüphanenizdeki başka bir oyunu oynayabilirsiniz.
Bir oyunun Steam Aileleri ile paylaşıma uygun olup olmadığını oyunun geliştiricisi kontrol eder. Önceki Steam Aile Paylaşımı özelliğine ilişkin tüm geliştirici ayarları Steam Aileleri özelliğine aktarılıyor. Dolayısıyla, bir oyun şu anda Aile Paylaşımı için uygunsa, geliştirici daha sonra bu seçeneği devre dışı bırakmayı seçmediği sürece yeni sistemde de öyle kalacaktır.
Buna ek olarak, teknik kısıtlamalar yüzünden bazı oyunlar paylaşılamaz. Örneğin, oynanabilmesi için ek bir üçüncü taraf anahtarı, hesabı veya aboneliği gerektiren oyunlar, hesaplar arasında paylaşılamaz.
Aile Paylaşımı ile mümkün olduğunca fazla oyunun paylaşılabilir olmasını istiyoruz ancak bazı oyunlarda bu özelliğin kullanılabilir olmayacağı veya kullanıcılara iyi bir deneyim sunulamayacağı özel durumlar olabilir. Bu çekincelere sahip geliştiriciler, seçeneklere ve çözümlere dair yardım almak için partner destek sayfası aracılığıyla bize ulaşabilir.
Bir aileye katıldığınızda tüm oyunlarınız otomatik olarak ailenizin diğer üyeleriyle paylaşılır. Yetişkin üyeler, ailedeki her çocuğun erişebileceği oyunları sınırlamak için ebeveyn kontrollerini kullanabilir.
Bir aile üyeniz bir oyunun kopyasını oynarken hile yaptığı için yasaklama alırsa, siz de o oyundan yasaklanırsınız.
Oyun aile paylaşımını desteklediği sürece aile kütüphanesindeki oyunları çevrimdışı oynayabilirsiniz.
Bir Steam ailesi oluşturmanız gerekecek! Aileyi oluşturduktan sonra Steam, otomatik olarak daha önce paylaşımda bulunduğunuz hesapları davet etmenizi önerecek.
Bir Steam ailesi oluşturup bir çocuk hesabı eklerseniz, o hesapla ilişkili mevcut Aile Görünümü ayarları ebeveyn kontrolleri altında Steam Aileleri özelliğine aktarılacaktır. PIN girerek kontrolleri açma seçeneği kaldırılacak ancak bunun dışındaki ayarlar değişmeyecek. Çocuklar aileye katıldıktan sonra ebeveyn kontrollerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
 
Geri
Üst